Şirketismi

Jenerik Domain nedir? Nasıl Bulunur?

Jenerik Domain nedir? Nasıl Bulunur?

Jenerik Domain nedir? Nasıl Bulunur?

Jenerik Domain (Jenerik Alan Adı), bir kelime veya kelime grubunun sözlükte karışılığı olduğu şekle sahip olmasıdır. 


Örneğin konut.com veya havale.net gibi alan adlarının karşılıklarını doğrudan sözlükte bulabildiğimiz için bu alan adları birer Jenerik Domain örneğidir.

Domain satmak için uygun, güzel, başarılı, çekici alan adı bulmak bu işte en çok zamanınızı alacak aşamadır. 

Önce iyi bir domain’in sahip olduğu özelliklere bakalım. Uzunluk: Gayet açık. Bir domain adı ne kadar kısaysa o kadar değerlidir. İsim uzadıkça değeri de düşer. 

Örneğin 3 ve 4 harfli domain adları arasındaki fiyat farkı 5X ise, 7 ve 8 harfli domain adları arasındaki fark 2X’tir. Akıl Kalıcılık: Sözlükte geçen bir domain adı çok değerlidir. 

Örneğin kalemlik.com, kalemlikdunyasi.com gibi bir domain adından daha kıymetlidir. Tabii sözcüğün popülerliği de yine fiyatına direkt etki eder. Domain adının akılda kalıcılığı, ezberlenebilirliği, marka adına uygun oluşu da değerini artıran diğer unsurlardır.

Domain Yaşı: Daha önce başka biri tarafından kullanılan ve süresi dolan domain’lerin tarihçesi vardır. Yani 2004 yılında alınan bir domain’in değeri 2019 yılında alınan bir domain’den daha yüksektir. 

Çünkü arama motoru optimizasyonu, trafik tarihçesi gibi metrikler nedeniyle değeri yükselir. Google’de üst sıralarda çıkmayı etkileyen önemli hususlardan birinin domain yaşı (diğer ifadeyle domain otoritesi) olduğunu aklınızdan çıkarmayın. 

Uzantı: Domain uzantısı da yine domain değerine direkt etki eden bir bileşendir. 

En popüler uzantı .com’dur. Onu .net ve .org takip eder. .com uzantısı internet kullanıcılarının en aşina olduğu uzantı olduğu için değerlidir. 

yani kiralikdrone.com ve kiralikdrone.net domaininden pahalı olması gayet normaldir. Ayrıca belirtelim ki yüzlerce uzantı mevcut olduğu için çok iyi bir kelimeyi taze bir uzantıyla satın alabilirsiniz.

  • Paylaş :