Şirketismi

Alan Adı SEO'yu Nasıl Etkiler?

Alan Adı SEO'yu Nasıl Etkiler?

Alan Adı SEO'yu Nasıl Etkiler?

Alan Adı önemli bir sıralama faktörü olmasa da alan adlarının SEO üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. 


Kısa, özlü ve tıklamaya değer bir alan adı oluşturmak için alakalı ve markalı kelimelerin bir karışımını kullanmak, arama motorlarında iyi sıralama şansınızı önemli ölçüde artıracaktır.

Alan adınızı seçmek için heyecan verici veya sinir bozucu bir adım olabilir. İlk seferde doğru yapmak istersiniz çünkü alan adınızı daha sonra değiştirmenin sonuçları vardır.

Peki, yeni alan adınızı seçerken nelere dikkat etmelisiniz? 


Marka adınız, kullanılabilirliğiniz ve arama motoru optimizasyonunuz var. Alan Adı otoritesi oluşturmanıza ve daha fazla organik trafik oluşturmanıza yardımcı olacak bir şey seçtiğinizden emin olun. 

Öğrenmek için okumaya devam edin: 

  • Alan adları arama motoru optimizasyonunu (SEO) nasıl etkiler? 
  • İşletmeniz için en iyi alan adını seçmek için SEO nasıl kullanılır?

Alan Adları Nedir? 

Alan adınız, web sitenizin adres (URL) çubuğunda, üst düzey alan adından (TLD) önceki adresini ifade eder. 

Örneğin, Microsoft.com, "Microsoft" alan adına ve ".com" üst düzey etki alanına sahiptir. 

Kullanılabilir binlerce üst düzey alan vardır, ancak en popülerlerinden bazıları .com, .net, .gov ve .edu'dur. TLD'ler, alan adı uzantıları olarak da bilinir. Etki alanı adınız ve üst düzey etki alanınız birlikte kök etki alanınızı oluşturur. 

Alanınız ayrıca isteğe bağlı bir alt alan adı içerir. En popüleri "www."dur, ancak bir alt alan, blog.hubspot.com veya support.google.com gibi bir web sitesinin farklı bir bölümünü de gösterebilir. 

Alt alanlar her zaman daha sonra eklenebilir, bu nedenle ana alan adınızı seçerken onlar için endişelenmenize gerek yoktur. 

 Alan Adları  SEO'yu etkiler mi? 


Evet öyle. Ancak, diğer faktörlerin SEO sıralamanızı belirlediğini unutmayın. Web sitenizin ayrıca birkaç sıralama faktörünü belirtmek için hızlı yüklenmesi, yüksek kaliteli içeriğe ve geri bağlantılara sahip olması gerekir.  Ama birinci etken iyi kelime ile akılda kalıcı domain belirlemektir.

İyi bir alan adı, arama motoru sıralamalarınızı yükseltmenize yardımcı olabilir. Alternatif olarak ve belki daha da önemlisi, kötü bir alan adı seçimi SEO sıralamanıza zarar verebilir. 

Zamanla, alan SEO ilişkisi değişti. Geçmişte, web yöneticileri anahtar kelime alan adları alabilir ve arama motoru sonuç sayfalarının (SERP) en üstünde yer alabilirdi. 

Google, arama algoritmasını güncellemeye devam ederken, içerik kalitesine ve kullanıcı deneyimine anahtar kelimelerden daha fazla önem verdi. Etki alanı SEO etkisi geçmişte olduğundan daha fazla faktörü içerir.

  • Paylaş :