Şirketismi

Şirket İsmi Nasıl Olmalıdır?

Şirket İsmi Nasıl Olmalıdır?

Şirket İsmi Nasıl Olmalıdır?

Şirket ismini bulma süreci, çoğu girişimcinin en zorlandığı süreçlerdendir. Şirket ismi seçmek basit gibi görünse de üzerinde düşünülmesi ve titiz davranılması gerekir. 


Şirket ismi, yeni şirket kuracak olanları en çok düşündüren konulardan biridir. Şirket ismi bulmak, bulunan ismin yasalara uygunluğu gibi birçok faktörü göz önünde bulundurmayı gerektirir. 

Herhangi bir isim bulmaktansa belirli kıstaslar edinerek bulacağınız isim, şirketin tanınırlığına da katkı sağlar. Doğru şirket ismini bulabilmenin püf noktalarını sizler için derledik.

Şirketiniz için doğru ismi bulmak başarınızda kesinlikle etkendir. Yanlış isim müşterilerle bağlantı kuramamanıza, aşılmaz ticari ve yasal engellerle karşılaşmanıza yol açabilir.

Doğru isim ise ününüzün hızla yayılmasını, rekabet gücünüzün artmasını, kısacası başarıyı önünüze serebilir. Tüm dünyanın tanıdığı şirketler de ismin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. 

Çinli e-ticaret devi Alibaba, şirket isminin ehemmiyeti konusundaki en iyi örneklerdendir. Dünya devi Amazon’un başarısında da isminin rolü büyüktür.
Öyleyse aşağıda hem bu iki şirketin isim konusundaki başarı nedenlerini hem de şirket isminin nasıl olması gerektiğini inceleyelim

Şirket İsmi Nasıl Olmalıdır?


Şirket ismini bulma süreci, çoğu girişimcinin en zorlandığı süreçlerdendir. Şirket ismi seçmek basit gibi görünse de üzerinde düşünülmesi ve titiz davranılması gerekir. Çünkü şirket bünyesinde yapılan tüm işler, koyacağınız isim ile anılır.

Şirket kurarken bulduğunuz ilk ismi ön araştırma yapmaksızın koymanız sakınca doğurabilir. Bu sebeple, şirketiniz için uygun bulduğunuz ismi belirli araçlarla sorgulamanız gerekir. Eğer bu isim başka bir şirket tarafından kullanılmıyor ise artık sizin için kullanıma uygun demektir.

Şirket için koyacağınız isim, kurumsal kimliğiniz haline geleceği için yaptığınız işe uyum sağlayacak bir isim olmalıdır. İsim konusunda yaratıcı olabilir, markanızı en iyi şekilde yansıtacak ismi bulana kadar bekleyebilirsiniz.

Beklentilerinizi karşılamayan şirket ismi, ilerleyen dönemlerde değişiklik yapma ihtiyacı hissetmenize sebep olabilir. Bu da, marka bilinirliğiniz üzerinde tekrar çalışma yapmanızı gerektirir. Bu yüzden, şirket kurarken isim çalışmanızı titizlikle yürütmeniz oldukça önemlidir.

Şirket İsmi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Şirket kurarken seçeceğiniz isim iyi düşünülmüş ve şirketin amacına hizmet eden bir isim olmalıdır. Şirket ismi seçerken dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

Kısa ve kolay okunabilir olsun.


Mümkün olduğunca kısa ve kolay telaffuz edebileceğiniz isimleri tercih edebilirsiniz. Böylece, müşteri bu ismi kolayca hatırlayabilir. Ayrıca, ismi kısa tutmanız halinde logo tasarımı ve markalaşma süreciniz de daha kolay olacaktır.

Orijinal olsun.


Şirket isminizin hiç kimsede olmayan yani eşsiz bir isim olmasına özen gösterin. Oluşturduğunuz alternatif isimleri derleyip bir pazar araştırması yaparak bulduğunuz isimlerin kullanılmış olup olmadığını irdeleyin. 

Böylece, ismin orijinalliğinden emin olabilir, sonrasında olası değişim işlemleri ile uğraşmak durumunda kalmazsınız.

Başkasının kullandığı bir ismi kullanmanız yasal olmadığı için sizi uğraştıracak bir sürece girmenize sebep olabilir. Bu yüzden, ismin kullanılabilir olup olmadığını mutlaka araştırın. Oluşturduğunuz markanın rakipleri arasında öne çıkabilmesi ve özgün olabilmesi için kullandığınız ismin de fark yaratıyor olması gerekir.

Şirket ismini online mecra üzerinde kullanabileceğinizi unutmayın.


Dijital mecraların kullanımı gittikçe arttığından firma isminizin internet üzerinde de kullanılabilir olmasını sağlayabilirsiniz. 

Şirket ismini seçerken sosyal medya hesapları, alan adı gibi detaylara dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz isme ait alan adı ya da sosyal medya hesabı daha önce alınmış ise önceden isim revizyonu yapmanız gerekebilir. 

Şirket ismi ile alan adınızın farklı olması bilinirliğinizi olumsuz yönde etkileyeceğinden bu uyuma dikkat etmeniz önem taşır.

Çevrenize danışın.


Çeşitli isim alternatifleri oluşturduktan sonra bu isimlerle ilgili fikirlerine güvendiğiniz kişilere danışabilirsiniz. 

Böylece, ismin hatırlanabilir olup olmadığı ya da firmanın alanına hizmet edip etmediğine dair yakınlarınızdan geri bildirim almış olursunuz. 

Aldığınız fikirler doğrultusunda isimleri eleyebilir, elinizde güçlü alternatifleri bulundurabilirsiniz.

Alternatiflerin arasından en uygun olanı seçin.


Elinizdeki güçlü alternatifler arasından birini tercih ederek şirketinize ait ismi artık oluşturabilirsiniz. 

Seçenekler arasından en orijinal, akılda kalan ve dijital mecralarda kullanabileceğiniz seçeneğe odaklanarak tercihinizi yapabilirsiniz.

  • Paylaş :