Şirketismi

Alan Adı Açık Artırma – Domain Auction Nedir?

Alan Adı Açık Artırma – Domain Auction Nedir?

Alan Adı Açık Artırma – Domain Auction Nedir?

Bir süredir popülerliği artan faaliyetlerden biri de alan adı satış işlemleri. Normalde insanlar sunacakları hizmetle uyuşan bir alan adı ve barındırma paketi satın alıp online yayına adım atarlar. Ancak şu sıralar bir başka iş modeli olarak, ileride değer kazanabilecek alan adlarını satın alıp, sonradan bunları daha yüksek hatta epey yüksek fiyatlara satma durumu söz konusu. Açıkçası bunun etik boyutuyla ilgili bazı şüphelerim var. 

Mesela bir ürün ya da hizmet sunmak için alan adı almışsınızdır ancak daha sonra bu projeden vazgeçince elinizde kalan alan adını satmak cazip bir seçenek. 

Öte yandan hiç bir şey geliştirmeyeceği halde potansiyeli olan alan adlarını satın alıp daha sonra büyük fiyatlara satmaya çalışanlar var.

Etik konuları bir kenara bırakınca ortada büyük bir pazar olduğundan söz etmek mümkün, alan adı açık artırmalı satışları ya da müzayedeleri (domain auctions) her gün daha popüler hale geliyor. Çok yüksek meblağlara satılan birkaç alan adı şöyle

VacationRentals.com 35 milyon dolar
  • Insure.com 16 milyon dolar
  • Fb.com 8.5 milyon dolar

Bu tür işlemleri eskiden belli başlı yabancı sitelerde görürdüm daha doğrusu uluslarası pazar yani İngilizce içerikli alan adları daha revaçtaydı. Bu sitelerin başlıcaları şöyle:

http://www.sedo.com
http://www.afternic.com/
https://flippa.com/
http://www.bido.com/
https://auctions.godaddy.com/
http://www.namejet.com/

  • Paylaş :