Şirketismi

Alan Adı Uzantısı Nedir? En Çok Hangisi Kullanılıyor?

Alan Adı Uzantısı Nedir? En Çok Hangisi Kullanılıyor?

Alan Adı Uzantısı Nedir? En Çok Hangisi Kullanılıyor?

com veya .net gibi bir alan adı uzantıları, yalnızca URL'nin gerekli bir parçası olmakla kalmaz, aynı zamanda üst düzey alan adları (TLD'ler) markanızın bir parçası haline gelir.


Şirketler, web siteleri için doğru alan adlarını korumaya büyük önem vereceklerdir - çevrimiçi bir dünyada marka imajı ve çevrimiçi varlık genellikle birbirinden ayrılamaz.


İnternette gezinen insanlar belirli şeyleri belirli bir alan adı uzantısıyla ilişkilendirir - örneğin, web sitesi güvenilir mi yoksa modern mi görünüyor.


Bu çoğunlukla bilinçsizce olur. Ve bazı alan adı uzantılarının diğerlerinden daha popüler olmasının nedenlerinden biri de budur. En popüler alan adı uzantılarına bir göz atalım.


Alan adı uzantısı nedir?


Web adresleri sabit bir şemaya göre yapılandırılmıştır. DNS aracılığıyla ad çözümlemesi, İnternet kullanıcılarının ulaşmak istedikleri web sitesine büyük IP adresleri girmek zorunda kalmadan ulaşmalarını sağlar (örneğin, bir sayı dizisini hatırlamak “ionos.com”dan çok daha zordur). Bu çeviriyi elde etmek için bir URL hiyerarşik olarak yapılandırılmıştır.


İlk olarak, çoğu durumda www olan, ancak "blog" veya belirli dil sürümlerini (tr veya en) de içerebilen, en soldaki alt etki alanını ("https://"den sonra) bulacaksınız. Bunu serbestçe seçilen bir alan adı takip eder. Adres, bir üst düzey alan adı olan alan uzantısı tarafından tamamlanır.


ABD için .us gibi (ccTLD'ler olarak bilinir) belirli bir ülkeye atıfta bulunan üst düzey alan adları ile .org gibi genel gTLD'ler arasında bir ayrım yapılır. TLD'ler (çoğunlukla) ICANN veya IANA tarafından uluslararası olarak yönetilir.


Artık çok sayıda farklı alan adı uzantısı olmasına ve sürekli olarak yeni üst düzey alan adları olmasına rağmen, bazı TLD'ler diğerlerinden daha popülerdir.


Bu, alan adlarının yüksek fiyatlara satılabileceği gelişen bir alan ticaretiyle sonuçlandı. Doğru alan adını seçerken, belirli bir bütçeyi de göz önünde bulundurmanız gerekir.


En popüler alan adı uzantıları 2022


Dünyanın en eski TLD'lerinden biri, 30 yılı aşkın bir süre sonra hala en popüler domain uzantısı .com dur. Başlangıçta “ticari”nin kısaltması olarak tasarlanan ve yalnızca şirketler için planlanan birçok kullanıcı artık .com alan adlarını ABD'deki web siteleriyle ilişkilendiriyor.

Aslında ABD için tasarlanan .us alan adı uzantısı .com kadar kullanılmadığından, bunun iyi bir nedeni vardır, ancak .us, .gov ile birlikte devlet web siteleri için yükseliştedir.


Türkiye'de en çok kullanılan Alan Adı uzantıları Hangisidir

·        .com
·        .net
·        .org
·        .biz
·        .com
·        .com.tr
·        .net.tr
·        .web.tr


yüzlerce uzantının arasından yukardaki gibi domain uzantıları Türkiye’de daha çok kullanılmaktadır.


Hangi istatistiklere bakarsanız bakın, tüm İnternet adreslerinin yarısından fazlası .com uzantısına sahiptir. Ayrıca sıralamada üst sıralarda yer alan diğer iki genel üst düzey alan adı .net ve .org'dur. .com gibi, bunlar 1985'ten beri var.


İlk 10'daki diğer alan uzantıları, öncelikle ülkeye özgü olan ülke kodu TLD'leridir (ccTLD'ler). .us listede hiç üst sıralarda yer almıyor – muhtemelen ABD'deki çoğu web sitesi .com'u kullanacağından.


Ülke kodu üst düzey alan adları arasında, İngiltere ve Almanya gibi yüksek düzeyde dijitalleşmeye sahip diğer ülkeler gibi Rusya ve Hindistan gibi yüksek nüfuslu ülkeler üst sıralarda yer almaktadır.


Bazı ccTLD'ler yalnızca ilgili ülkede ikamet eden bireyler veya şirketler tarafından satın alınabilir ve bu ABD için geçerlidir. .us alan adları yalnızca ABD vatandaşı, yerleşik veya ABD'de iyi niyetli varlığı olan yabancı bir kuruluş tarafından kaydedilebilir.


Kısacası, bu ccTLD üzerindeki kısıtlamalar, onunla ilişkili bir ABD varlığının olması gerektiğini belirtir. Bu, .de (Almanya) gibi diğer ccTLD'lerden farklıdır. Bu alan adları yabancı kişiler için de mevcuttur ve örneğin işletmenizin Almanya'da bir varlığı varsa, bir alan adı için kaydolmaya değer olabilir. Bu, diğer ülkeler için de geçerlidir, ancak ccTLD'leri kaydetmeye ilişkin kısıtlamaları önceden kontrol ettiğinizden emin olun.

  • Paylaş :